půdní vestavby
Proč stavět podkrovní byt
1 2 3 4

Proč stavět podkrovní byt

Atraktivní prostory – velká výška a neobvyklý tvar často umožňují na půdě stavět mezonetový byt, tedy byt o více podlažích, nebo alespoň vestavbu galerie, kterou využijeme jako pracovnu anebo ložnici.

Levný pozemek – ve městech, zvláště pak v centrech měst, je obtížné najít volnou stavební parcelu. Rozsáhlé půdy starých činžovních domů nabízejí nespočet již zainvestovaných pozemků, na kterých nemusíme budovat základy, nosné konstrukce ani přípojky vody, kanalizace či plynu.

Stejnou výhodu nabízí i nástavba nebo vestavba v rodinném domě. Odpadají náklady na získání pozemku a lze využít stávající inženýrské sítě a infrastrukturu.

Světlo – půdní byty umožňují prakticky v kterékoliv místnosti realizaci střešního okna a tím zabezpečují přirozené osvětlení a větrání. Slunce se tak doslova dostane do každé místnosti, obývací pokoj se zajímavými výhledy může být prosvětlen velkým, tzv. ateliérovým oknem, z obytných místností může být výstup přes francouzské okno na přilehlou terasu.

Neobvyklé prvky – původní dřevěné prvky krovu (sloupky, trámy) mohou být ponechány - podpoří tak autenticitu prostoru, nahrazeny modernějšími prvky nebo dokonce i odstraněny v případě, že se nám to pro řešení interiéru bytu nehodí. Rovněž šikmé plochy střech a vikýřů mohou ozvláštnit interiér bytu. Působivé je víceúrovňové řešení bytu. Velice žádané jsou terasy v létě bohatě ozeleněné.

Úložné prostory – půdní byty nabízejí velké množství zdánlivě nevyužitelných míst, které je možno proměnit na úložné prostory nebo vestavěné skříně.

Navýšení původní hodnoty nemovitosti – na rychlé devastaci domu má často největší podíl zatékající dešťová voda protékající poškozenou střechou. Řešením je rekonstrukce střechy, avšak při značných nákladech na rekonstrukci je na místě zvážit její spojení s vytvořením nového půdního bytu.

zpět na půdní vestavby

Ateliér Ultra
Ing. arch. Luboš Sejkora
Novoškolská 2
190 00 Praha 9
  tel.: +420 283 892 912
  tel.: +420 604 236 211
info@atelierultra.cz